Kildare GAA Club Championship Results + Tables

September 1st, 2018 | Club News, News

Joe Mallon Motors Renault SFC

Group A

Results: 

Round 1: St. Laurence’s 1-16 Maynooth 0-7, Naas 1-14 Castledermot 0-14 

Round 2: Castledermot 2-16 St. Laurence’s 2-11, Naas 1-24 Maynooth 2-13

Team P W L D Pts
1 Naas 2 2 0 0 4
2 Castledermot GAA 2 1 1 0 2
3 St Laurence’s 2 1 1 0 2
4 Maynooth 2 0 2 0 0

Group B

Results: 

Round 1: Round Towers 3-13 Leixlip 3-7, Athy 1-22 Carbury 0-15 

Round 2: Athy 0-14 Round Towers 1-9, Carbury 5-14 Leixlip 1-9

Team P W L D Pts
1 Athy 2 2 0 0 4
2 Carbury 2 1 1 0 2
3 Round Towers 2 1 1 0 2
4 Leixlip 2 0 2 0 0

Group C

Results: 

Round 1: Johnstownbridge 6-13 Clane 0-13, Moorefield 3-16 Raheens 2-11 

Round 2: Moorefield 3-23 Clane 0-8, Johnstownbridge 1-17 Raheens 1-13

Team P W L D Pts
1 Moorefield 2 2 0 0 4
2 Johnstownbridge GAA 2 2 0 0 4
3 Raheens 2 0 2 0 0
4 Clane 2 0 2 0 0

Group D

Results: 

Round 1: Sarsfields 2-18 Confey 0-6, Celbridge 4-21 Eadestown 0-7 

Round 2: Sarsfields 4-19 Eadestown 1-8, Celbridge 1-21 Confey 1-7

Team P W L D Pts
1 Celbridge 2 2 0 0 4
2 Sarsfields 2 2 0 0 4
3 Confey GAA 2 0 2 0 0
4 Eadestown 2 0 2 0 0

Pittman Traffic & Safety IFC

Group A

Results: 

Round 1: Ballyteague 3-13 Rathangan 1-11, St. Kevin’s 1-19 Straffan 2-8 

Round 2: St. Kevin’s 1-8 Rathangan 0-10, Ballyteague 3-14 Straffan 1-16

Team P W L D Pts
1 Ballyteague 2 2 0 0 4
2 St Kevin’s 2 2 0 0 4
3 Rathangan 2 0 2 0 0
4 Straffan 2 0 2 0 0

Group B

Results: 

Round 1: Two Mile House 1-16 Monasterevan 0-12, Sallins 2-8 Ellistown 1-8 

Round 2: Two Mile House 2-22 Ellistown 1-5, Monasterevan 2-18 Sallins 1-9

Team P W L D Pts
1 Two Mile House 2 2 0 0 4
2 Monasterevan 2 1 1 0 2
3 Sallins GAA Club 2 1 1 0 2
4 Ellistown 2 0 2 0 0 

Group C

Results: 

Round 1: Clogherinkoe 1-12 Kilcock 1-10, Suncroft 1-14 Allenwood 2-9 

Round 2: Clogherinkoe 2-16 Suncroft 0-10, Kilcock 1-15 Allenwood 0-11

Team P W L D Pts
1 Clogherinkoe 2 2 0 0 4
2 Kilcock 2 1 1 0 2
3 Suncroft GFC 2 1 1 0 2
4 Allenwood 2 0 2 0 0

Group D

Results: 

Round 1: Kilcullen 0-12 Kill 0-10, Nurney 2-9 Ballymore Eustace 0-11 

Round 2: Kilcullen 1-7 Nurney 0-9, Kill 2-9 Ballymore Eustace

Team P W L D Pts
1 Kilcullen GFC 2 2 0 0 4
2 Nurney 2 1 1 0 2
3 Kill 2 1 1 0 2
4 Ballymore Eustace 2 0 2 0 0

Tom Cross Coaches Junior Football Championship

Section A

Results: 

Round 1: Grangenolvin 1-13 Rathcoffey 1-9, Rheban 2-15 Caragh 2-10

Round 2: Milltown 3-14 Grangenolvin 1-7, Rathcoffey 1-17 Rheban 1-6

Round 3: Milltown 1-13 Rheban 1-4, Caragh 2-14 Rathcoffey 0-12 

Round 4: Milltown 2-16 Caragh 0-6, Rheban 1-15 Grangenolvin 0-10

Round 5: Milltown 2-14 Rathcoffey 0-6, Grangenolvin 5-14 Caragh 3-10

Team P W L D Pts
1 Milltown 4 4 0 0 8
2 Rheban 4 2 2 0 4
3 Grangenolvin 4 2 2 0 4
4 Caragh 4 1 3 0 2
5 Rathcoffey 4 1 3 0 2

Milltown and Rheban qualify of the semi-finals of the championship 

Section B

Results: 

Round 1: Robertstown 2-13 Ballykelly 0-10 , Cappagh 3-12 Castlemitchell 0-7 

Round 2: Robertstown 4-12 Castlemitchell 3-9, Ballykelly 5-7 Cappagh 1-13 

Team P W L D Pts
1 Robertstown 2 2 0 0 4
2 Ballykelly 2 1 1 0 2
3 Cappagh 2 1 1 0 2
4 Castlemitchell GFC 2 0 2 0 0