September 1st, 2019

2019 Joe Mallon Renault Senior Football Championship Group 1

Round 1

Sarsfields 0-12 Moorefield 0-11

Eadestown 2-12 Two Mile House 1-9

Round 2

Sarsfields 2-15 Eadestown 1-9

Moorefield 2-19 Two Mile House 1-15

Round 3 

Sarsfields 2-16 Two Mile House 0-14

Moorefield 3-12 Eadestown 1-7

Pos. Team P W L D F A Pts
1 Sarsfields 3 3 0 0 55 37 6
2 Moorefield 3 2 1 0 57 40 4
3 Eadestown 3 1 2 0 40 54 2
4 Two Mile House 3 0 3 0 44 65 0

 

2019 Joe Mallon Renault Senior Football Championship Group 2

Round 1 

Maynooth 4-13 St. Laurences 1-17

Castledermot 0-11 Naas 0-9

Round 2 

St. Laurences 0-9 Naas 0-7

Maynooth 0-16 Castledermot 1-12

Round 3 

Castledermot 0-10 St. Laurences 0-8

Naas 0-16 Maynooth 0-9

Pos. Team P W L D F A Pts
1 Maynooth 3 2 1 0 50 51 4
2 Castledermot GAA 3 2 1 0 36 33 4
3 St. Laurence’s GAA 3 1 2 0 37 42 2
4 Naas 3 1 2 0 32 29 2

 

2019 Joe Mallon Renault Senior Football Championship Group 3

Round 1

Celbridge 4-12 Raheens 1-9

Confey 3-15 Carbury 2-10

Round 2 

Celbridge 1-10 Carbury 0-10

Confey 0-14 Raheens 2-6

Round 3

Celbridge 3-13 Confey 1-6

Carbury 0-15 Raheens 1-11

Pos. Team P W L D F A Pts
1 Celbridge 3 3 0 0 59 31 6
2 Confey GAA 3 2 1 0 47 50 4
3 Carbury 3 0 2 1 26 37 1
4 Raheens 3 0 2 1 24 38 1

 

2019 Joe Mallon Renault Senior Football Championship Group 4

Round 1

Johnstownbridge 0-12 Clane 1-8

Athy 2-10 Round Towers 0-8

Round 2

Athy 2-17 Clane 1-14

Johnstownbridge 2-9 Round Towers 1-11

Round 3 

Athy 0-15 Johnstownbridge 0-11

Clane 1-15 Round Towers 0-14

Pos. Team P W L D F A Pts
1 Athy 3 3 0 0 54 36 6
2 Johnstownbridge GAA 3 2 1 0 38 40 4
3 Clane 3 1 2 0 46 49 2
4 Round Towers 3 0 3 0 36 49 0

Knock Out Stages Draw

Joe Mallon Renault SFC
Pre Quarter-Finals
Moorefield v Clane
Castledermot v Eadestown
Confey v St. Laurences
Johnstownbridge v Carbury

Joe Mallon Renault SFC
Relegation Semi-Finals
Two Mile House v Round Towers
Naas v Raheens

 

2019 Pittman Traffic Intermediate Football Championship Group 1

Round 1

Clogherinkoe 2-16 St. Kevins 1-7

Rathangan 1-15 Ellistown 0-13

Round 2

St. Kevins 3-7 Rathangan 0-12

Clogherinkoe 4-17 Ellistown 0-9

Round 3 

Clogherinkoe 2-12 Rathangan 1-10

St. Kevins 0-18 Ellistown 0-10

Pos. Team P W L D F A Pts
1 Clogherinkoe 3 3 0 0 69 32 6
2 St Kevin’s 3 2 1 0 44 44 4
3 Rathangan 3 1 2 0 43 47 2
4 Ellistown 3 0 3 0 32 65 0

 

2019 Pittman Traffic Intermediate Football Championship Group 2

Round 1

Nurney 2-18 Kill 0-9

Leixlip 3-18 Straffan 2-7

Round 2

Leixlip 2-11 Kill 0-5

Straffan 3-9 Nurney 1-14

Round 3 

Leixlip 1-11 Nunrey 2-4

Straffan 1-17 Kill 0-6

Pos. Team P W L D F A Pts
1 Leixlip 3 3 0 0 58 28 6
2 Straffan 3 2 1 0 51 50 4
3 Nurney 3 1 2 0 51 41 2
4 Kill 3 0 3 0 20 61 0

 

2019 Pittman Traffic Intermediate Football Championship Group 3

Round 1

Allenwood 0-14 Sallins 1-6

Milltown 2-12 Suncroft 2-11

Round 2

Sallins 1-16 Suncroft 0-10

Allenwood 2-13 Milltown 0-8

Round 3

Allenwood 2-15 Suncroft 0-12

Sallins 2-10 Milltown 1-11

Pos. Team P W L D F A Pts
1 Allenwood 3 3 0 0 54 29 6
2 Sallins GAA Club 3 2 1 0 44 38 4
3 Milltown 3 1 2 0 40 52 2
4 Suncroft GFC 3 0 3 0 39 58 0

 

2019 Pittman Traffic Intermediate Football Championship Group 4

Round 1

Kilcock 0-8 Ballyteague 0-7

Monasterevan 2-13 Kilcullen 0-2

Round 2

Monasterervan 2-11 Ballyteague 1-10

Kilcock 3-21 Kilcullen 0-8

Round 3

Monasterevan 2-6 Kilcock 1-8

Ballyteague 0-13 Kilcullen 1-5

Pos. Team P W L D F A Pts
1 Monasterevan 3 3 0 0 48 26 6
2 Kilcock 3 2 1 0 49 27 4
3 Ballyteague 3 1 2 0 33 33 2
4 Kilcullen GFC 3 0 3 0 18 62 0

Knock Out Stages Draw

Pittman Traffic IFC
Pre-Quarter Finals
Straffan v Rathangan
Sallins v Nurney
Kilcock v Milltown
St. Kevins v Ballyteague

Pittman Traffic IFC
Relegation Semi-Finals
Kill v Suncroft
Kilcullen v Ellistown

2019 Tom Cross Transport Junior Football Championship Section A

Round 1 

Castlemitchell 2-9 Ardclough 1-10

Ballymore Eustace 2-15 Grangenolvin 0-8

Round 2 

Caragh 1-10 Castlemitchell 2-6

Ardclough 1-14 Grangenolvin 1-11

Round 3

Caragh 2-12 Grangenolvin 2-4

Ballymore Eustace 5-23 Ardclough 0-5

Round 4 

Castlemitchell 1-11 Grangenolvin 0-9

Caragh 3-9 Ballymore Eustace 2-11

Round 5

Ballymore Eustace 4-19 Castlemitchell 1-3

Caragh 4-22 Ardclough 3-13

Pos. Team P W L D F A Pts
1 Caragh 4 4 0 0 83 61 8
2 Ballymore Eustace 4 3 1 0 107 37 6
3 Castlemitchell GFC 4 2 2 0 47 66 4
4 Ardclough 4 1 3 0 57 101 2
5 Grangenolvin 4 0 4 0 41 70 0

Semi-Finalists: Caragh & Ballymore Eustace 

2019 Tom Cross Transport Junior Football Championship Section B

Round 1

Robertstown 2-11 Cappagh 1-6

Rathcoffey 0-14 Rheban 0-14

Round 2

Rheban 5-9 Ballykelly 2-3

Rathcoffey 3-9 Cappagh 0-5

Round 3

Robertstown 2-11 Cappagh 1-6

Rathcoffey 0-14 Rheban 0-14

Round 4 

Robertstown 3-15 Rheban 2-11

Rathcoffey 2-16 Ballykelly 2-7

Round 5 

Cappagh 4-20 Rheban 1-6

Robertstown 8-7 Ballykelly 0-3

Pos. Team P W L D F A Pts
1 Rathcoffey 4 3 0 1 65 42 7
2 Robertstown 4 3 1 0 82 41 6
3 Cappagh 4 2 2 0 61 55 4
4 Rheban 4 1 2 1 65 79 3
5 Ballykelly 4 0 4 0 36 92 0

Semi-Finalists: Rathcoffey & Robertstown 

Share post: